Pompy ciepła (w tym powietrzne) zostały wymyślone do zasilania obiektów niskoenergetycznych, czyli takich które nie mają dużego obciążenia cieplnego w formie strat ciepła przypadających na jednostkę powierzchni. Stare budynki, budowane kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu nie spełniały takiego standardu, jednak dziś mało który z nich utrzymuje stan z okresu budowy. Najczęściej wykonano już jakieś termomodernizacje (wymiana okien, ocieplenie ścian, stropodachu) lub poprawę izolacyjności (dołożone dodatkowe warstwy, najczęściej w formie kilku centymetrów styropianu, wełny na dachu). Właśnie w takim przypadku można stwierdzić że pompa ciepła jest, jako jedyne źródło ogrzewania z pewnością godna rozważenia, ponieważ budynek mimo że stary często po dodatkowym ociepleniu traci energię na poziomie nowego obiektu.
Co w przypadku kiedy zupełnie nie przeprowadzono termomodernizacji w starym budynku?
Tutaj wiele zależy już od konkretnego przypadku. Wymagana moc grzewcza dla takich obiektów jest zazwyczaj o 50, nawet do 100% większa niż tych po termomodernizacji, co powoduje że urządzenie zasilające instalacje grzewczą było duże i nieopłacalne w zakupie i eksploatacji. Warto jednak zastosować ją jako dodatkowe źródło ogrzewania, wykorzystywane przez większość okresu grzewczego, kiedy nie ma silnych mrozów. Jej moc w zupełności wystarczy, a będzie znacznie oszczędniejsza. Drugą możliwością jest wykorzystanie jej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, tu sprawność jest równie wysoka jak dla budynku nowego. Najlepiej jednak skontaktować się z naszym działem projektowym, które przeanalizuje sytuację i zaproponuje najlepsze rozwiązanie w ramach darmowej porady.
Podsumowując – istniejące (stare) budynki mogą korzystać z nowoczesnych źródeł takich jak powietrzne pomy ciepła, ale jedynie w przypadku kiedy ich izolacyjność (ocieplenie przegród zewnętrznych) zostanie doprowadzone do nowoczesnych standardów w pozostałych obiektach warto rozważyć zastosowanie powietrznych pomp do pracy w okresach przejściowych oraz podgrzewu CWU a wyłącznie dla najniższych temperatur wymagane będzie źródło dodatkowe.