Posiadam stary dom, a w nim kocioł, który ma już kilka lat, jest dość przestarzały, nie ekologiczny, sprawia problemy. Chciałbym wymienić go na taki, który zapewni tańszą eksploatację, będzie bezawaryjny, nie będzie wymagał ciągłej obsługi. Czy mogę w moim domu zainstalować powietrzną pompę ciepła?

Pytanie takie zadaje sobie z pewnością spora część osób pragnących wprowadzić do swojego domu energooszczędne rozwiązania lub po prosu szukają oszczędności w opłatach za ogrzewania budynku i podgrzew ciepłej wody. Odpowiedź jest następująca; TAK!, ale pod pewnymi warunkami. Poniżej zostaną omówione 3 pytania, na które szczególnie warto jest znaleźć odpowiedź przed podjęciem decyzji.

Czy niskotemperaturowe źródło (jakim jest powietrzna pompa ciepła) będzie wystarczające dla mojego domu?

Pompy ciepła (w tym powietrzne) zostały wymyślone do zasilania obiektów niskoenergetycznych, czyli takich które nie mają dużego obciążenia cieplnego w formie strat ciepła przypadających na jednostkę powierzchni. Stare budynki, budowane kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu nie spełniały takiego standardu, jednak dziś mało który z nich utrzymuje stan z okresu budowy. Najczęściej wykonano już jakieś termomodernizacje (wymiana okien, ocieplenie ścian, stropodachu) lub poprawę izolacyjności (dołożone dodatkowe warstwy, najczęściej w formie kilku centymetrów styropianu, wełny na dachu). Właśnie w takim przypadku można stwierdzić że pompa ciepła jest, jako jedyne źródło ogrzewania z pewnością godna rozważenia, ponieważ budynek mimo że stary często po dodatkowym ociepleniu traci energię na poziomie nowego obiektu.

Co w przypadku kiedy zupełnie nie przeprowadzono termomodernizacji w starym budynku?
Tutaj wiele zależy już od konkretnego przypadku. Wymagana moc grzewcza dla takich obiektów jest zazwyczaj o 50, nawet do 100% większa niż tych po termomodernizacji, co powoduje że urządzenie zasilające instalacje grzewczą było duże i nieopłacalne w zakupie i eksploatacji. Warto jednak zastosować ją jako dodatkowe źródło ogrzewania, wykorzystywane przez większość okresu grzewczego, kiedy nie ma silnych mrozów. Jej moc w zupełności wystarczy, a będzie znacznie oszczędniejsza. Drugą możliwością jest wykorzystanie jej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, tu sprawność jest równie wysoka jak dla budynku nowego. Najlepiej jednak skontaktować się z naszym działem projektowym, które przeanalizuje sytuację i zaproponuje najlepsze rozwiązanie w ramach darmowej porady.
Podsumowując – istniejące (stare) budynki mogą korzystać z nowoczesnych źródeł takich jak powietrzne pomy ciepła, ale jedynie w przypadku kiedy ich izolacyjność (ocieplenie przegród zewnętrznych) zostanie doprowadzone do nowoczesnych standardów w pozostałych obiektach warto rozważyć zastosowanie powietrznych pomp do pracy w okresach przejściowych oraz podgrzewu CWU a wyłącznie dla najniższych temperatur wymagane będzie źródło dodatkowe.

Czy moja instalacja jest właściwa do zasilania z pompy ciepła?

Jak wyżej wspomniano pompy ciepła (w tym powietrzne) dedykowane są do instalacji niskoparametrowych , więc takich gdzie dzięki dobrej izolacyjności budynku możemy osiągnąć stosunkowo niskie temperatury zasilania instalacji grzewczej (na poziomie 40-50 OC a nie jak w tradycyjnym, starszym standardzie 60OC i więcej). Instalacja zasilana z powietrznej pompy ciepła musi być więc do niej dostosowana pod względem właściwej mocy i wielkości grzejników. W przypadku starych domów, pierwotne instalacje z grzejnikami żeliwnymi nie będą się dobrze sprawdzały przy zasilaniu na poziomie 50 OC w warunkach obliczeniowych (przykładowo dla Warszawy -20 OC). Moc starych grzejników wynika głównie z wysokiej temperatury zasilania a nie dużej powierzchni grzejnej, jak przy specjalnie dobieranych do współpracy z pompą ciepła. W kwestii instalacji ciepłej wody użytkowej wymagania do współpracy z pompą są mniejsze, ponieważ ograniczają się do ewentualnych modernizacji w pomieszczeniu kotłowni, mianowicie właściwego zasobnika ciepłej wody użytkowej. Tradycyjne zasobniki wężownicowe, zasilane z kotłów grzewczych mają często zbyt małe powierzchnie wymiany ciepła dla sprawnej współpracy z powietrzną pompą. Wymiana na zasobnik dwupłaszczowy lub wężownicowy o dużej powierzchni wymiany ciepłą dostosowuje instalację ciepłej wody, ponieważ pozostała jej części ma takie same wymagania jak dla tradycyjnych rozwiązań.
Podsumowując – powietrzna pompa ciepła może współpracować z istniejącą instalacją, ale konieczne może być jej dostosowanie pod kątem; sprawdzenia lub zmiany wielkości grzejników oraz właściwego zasobnika na ciepłą wodę użytkową. Najlepiej sprawdzają się układy nowych instalacji grzewczych, współpracujących z pompą powietrzną, ponieważ mogą zostać zwymiarowane pod kątem osiągnięcia najwyższej sprawności urządzeń.

Jakie poniosę koszty zmiany źródła ciepła i jakie mnie czekają oszczędności?

Koszt wprowadzenia nowoczesnego źródła do istniejącego budynku nie będzie w żaden sposób większy niż do nowego jeśli spełnione będą wyżej opisane warunki w zakresie dobrej izolacyjności oraz właściwej instalacji. Jeśli instalacja będzie wymagała częściowej wymiany (najczęściej w zakresie grzejników) powstaje dodatkowy koszt, który jednak nadal nie przekreśla opłacalności takiego rozwiązania. W przypadku inwestorów którzy i tak chcieli instalacje zmodernizować jest to idealny moment aby zaprojektować ją właściwie do planowanego źródła, gdyż te dwie części stanowią jeden system grzewczy dla budynku. Szczegółowe koszty montażu pompy powietrznej, czas zwrotu w porównaniu z tradycyjnym kotłem gazowym omawiamy w odrębnym artkule, zachęcamy do lektury; Pompa ciepła typu powietrze – woda. Czy to się kiedykolwiek zwróci?

Pompy

Podsumowując całość – powietrzne pompy ciepła dobrze sprawdzają się w starych domach, ale głównie w tych, które przeszły w międzyczasie poprawę izolacyjności. Stara instalacja może wymagać dostosowania, żeby współpracować z pompą ciepła. W zależności od stanu istniejącego, zwrot z inwestycji w pompę ciepła będzie odpowiednio dłuższy o kilka lat.
Należy także zwrócić uwagę na możliwość stosowania zasilania biwalntnego, czyli takiego kiedy mamy dwa źródła dla jednej instalacji; istniejące, tradycyjne (np. kocioł gazowy lub olejowy) oraz dodatkowe nowoczesne (np. pompa powietrzna). Takie układy dobrze się sprawdzają, ponieważ większość okresu grzewczego to tzw. okres przejściowy, kiedy moc pompy ciepła w zupełności wystarcza do ogrzania domu przy istniejącej instalacji a w okresie najniższych temperatur uruchamiany jest istniejący kocioł.

Odpowiadając na pytanie tytułowe „czy mogę zainstalować powietrzną pompę ciepła do starego dom” odpowiedź brzmi TAK! Dla obiektów po termomodernizacji będzie ona mogła stanowić jedyne źródło ciepła a dla budynków o gorszej izolacyjności czy nie wymienionej instalacji może stanowić dodatkowe źródło dla okresu przejściowego, czyli właściwie w większości sezonu grzewczego będzie pracować dając znaczne oszczędności w stosunku do tradycyjnego kotła. Najlepszym tego przykładem jest nasza siedziba – budynek z lat 50tych, od 5 lat ogrzewany pompą ciepła powietrze-woda firmy Panasonic.

Skontaktuj się z nami, w celu otrzymania bezpłatnej porady

lub wróć do podstrony pompy ciepła, żeby przeczytać nasze pozostałe artykuły